VISS PAR CUKURA MASTIKU

CUKURA MASTIKA

 

Šajā rakstu sērijā varēsi uzzināt visu par cukura mastiku, tās vēsturi, veidiem un dažādajiem pielietošanas veidiem kūku dizainā. Par to ir tik daudz ko stāstīt, ka nolēmu to sadalīt vairākās rakstu sērijās, lai vieglāk vari atrast tieši Tevi interesējošo informāciju.

Padalīšos ar savām receptēm, kuras Tu varēsi atrast recepšu sadaļā. Bet ja tomēr cukura mastikas gatavošana Tev šķiet par sarežģītu, tad zem šī raksta atradīsi linkus ar norādēm uz, manuprāt, labākajiem cukura mastikas ražotājiem.

Aprakstīšu dažādās tehnikas un kā izveidot konkrētos dizaina elementus.

Atsevišķa sadaļa būs veltīta baltajam, klasiskajam cukura mastikas pārklājumam. Lasot par dažādajām tehnikām, sekot linkam uz konkrēto cukura mastikas recepti un varēsi to pagatavot arī mājas .

 

Cukura mastika, jeb angļu valodā “rolled fondant” kūku dizainā ir pazīstama jau no 16.gadsimta. Tās vēsturiskā pagatavošanas recepte, patiesība maz atšķiras no mūsdienās izmantotās receptes. Laika gaitā pamatreceptei pievienotas dažādas gan funkcionālas izejvielas, gan garšu uzlabojošas izejvielas. Arī Tu savā praksē vari droši eksperimentēt, par bāzi ņemot pamatrecepti un tai pievienojot dažādas garšu uzlabojošas izjevielas. Piemēram – kakao, auksti kaltētu sulu vai augļu pulverus, ēteriskās eļļas, dabīgos un sintētiskos aromatizētājus, šķīstošo kafiju un tamlīdzīgas izejvielas. Protams jebkura “krāsaina” izejviela ietekmēs krāsas toni un garšu cukura mastikai.

 

Kāpēc izvēlēties cukura mastiku kūkas pārklājumam?

Pastāv mīts, ka kūkas pārklātas ar cukura mastiku ir neglītas ar biezām un apaļām malām, ka pārklājums ir biezs, sauss un pārāk salds, un to nav iespējams apēst. Šads mīts ir radies pateicoties tam, ka daudziem konditoriem nav bijusi pieredze un nepieciešamās zināšanas darbam ar šo materiālu, kā rezultātā radīti piemēri, kas bojā patieso priekšstatu. Līdzīgi būs, ja savam desertam pievienosiet želatīnu nepareizās proporcijās un tas pārvērtīsies par želejas kluci. Ar jebkuru no konditorejas izejvielām ir jāiemācās strādāt, jāiepazīst tā specifika, izejvielas kas veido šo darba materiālu, darba tehnikas un jāpārzin izmnatojamie instrumenti. No savas pieredzes varu teikt, ka šis ir fantastisks darba materiāls to dažādo priekšrocību dēļ – tam ir funkcionālas priekšrocības, salīdzinot ar jebkuru “kailu” krēma pārklājumu un tam ir arī vizuālas priekšrocības.

Par funkcionālajām priekšrocībam - ar cukura mastiku pārklāta kūka ideāli spēj noturēt kūkas iekšējo temperatūru ilgāk vēsu. Ja kūku paredzēts servēt karstākā gaisa temperatūrā, tā savā ziņā strādā kā aizsargs iekšējai kūkas struktūrai. Ar cukura mastiku pārklāta kūka ilgāk varēs priecēt viesus pirms tās sagriezšanas un servēšanas. Tā kā tā ir kā barjera, un to arī bieži viesis neapēd, kas ir pa visam normāli, tad tai ir arī estētiskas priekšrocības. Ja kūka tiek uzstādīta nevis iekštelpās, bet piemeram dārzā vai kaut kur ūdens (jūras, ezeru, dīķu) tuvumā, cukura mastika pasargās kūku no dažādiem lidojošajiem insektiem, kurus ļoti pievelk saldumi, tie visādā ziņā nepielips pie kūkas virsmas un neatstās redzamus nospiedumus.

Tāpat, cukura mastika pasargās kūkas virsmu tai saskaroties ar dekoriem – ziediem, vai dažādiem dekorelementiem. Piemēram, kūka kas pārklāta ar krēmu , ātrāk vai vēlāk ieņems gaisa temperatūru. Tā kā kāzas bieži notiek tieši vasarā, tad tas notiks samērā ātri. Un asās ziedu vai lapiņu malas saskarsies ar kūkas virsmu, sasmērēsies un veidos nevēlamas iedobes kūkas virsmā, kas rezultātā mainīs glīto darba rezultātu uz pavisršu un “netīru”.

 

Vizuālās priekšrocības – cukura mastika ir absolūti neaizvietojamas dažu dizaina elementu veidošanai. To izmantojot varēsi realizēt savu radošumu. Pirmkārt jau tās virsma ir ideāli piemērota dažādu dizaina detaļu vieglai piestiprināšanai – pērlītēm, mežģinēm, fliteriem, aplikācijām. Uz tās var gleznot, gluži kā uz audekla. To iespējams pārveidot – apdedzinot, vecinot veidot strukturālu pārklājumu, kas atgādina akmeni, betonu, koraļus. To var “apmest, jeb špaktelēt”, izmantojot , piemēram karalisko cukura glazūru.

Un , protams, krāsu iespējas! Ar cukura mastiku varēsi sasniegt daudz plašāku krāsu spektru ar dziļām, intensīvām krāsām, kas atspoguļo visas varavīksnes krāsas vai pavisam viegli iegūt krīta baltu pārklājumu. Cukura mastiku var ietonēt jau kad tā ir pagatavota, bet košākus un piesātinātākus toņus var iegūt pagatavošanas procesā pievienojot koncentrētas pārtikas krāsas. Vislabāk šim mērķim derēs pulvera vai gēla ūdenī šķīstošās krāsas.

Iepriekš ietonēta cukura mastika šobrīd ir plaši pieejama, tas var atvieglot Tavu darbu un novērst minējumus kādi toņi jasajauc, lai iegūtu vēlamo krāsas efektu. Ja baidies eksperimentēt ar paštaisītu cukura mastiku, tad šo ražotāju cukura mastika neliks Tev vilties. 

https://amzn.to/3tm6I6C

https://amzn.to/3zT5fHE

Cukura mastikas pārklājumu varēsi veidot ļoti elegantu, gludu un krīta baltu kūkas pārklājumu. Lai gan tieši šis pārklājuma veids vizuāli izskatās visvieglākais, tas praksē ir izpildāms visgrūtāk. Ja sspēsi kūku pārklāt ar šādu pārklājumu, bez redzamiem defektiem, tad noteikti būsi sasniedzis jau augstu kūku deoratora līmeni. To noteikti ieteiktu apgūt, un trennēties, līdz vari to izpildīt nevainojami, jo ātrāk vai vēlāk Tavā konditora praksē kāds klients pajautās tieši šādu – elegantu, klasisku kāzu kūku ar baltu un gludu virsmu!

Bet, lai “pieradinātu” sevi pie šī materiāla, iesaku sākt ar dažādu strukturālo pārklājumu apguvi, jo to izpilde ir nesalīdzināmi vieglāka kā klasiskais baltais, gludais pārklājums.