ZIEDI KŪKU DEKORĀ

Ziedu izmantošana kūku dekoros ir populārs veids kā kūku padarīt greznāku. Sākot ar vienu vai dažiem ziedu akcentiem līdz greznām, apjomīgām kompozīcijām.

Šajos dekoros izmanto gan svaigus ziedus, gan darinātus no dažādiem ēdamiem materiāliem – cukura, vafeļu papīra, izomalta , šokolādes. Katram šim dekora veidam ir savas priekšrocības un trūkumi.

 

DZĪVO ZIEDU DEKORS

Dzīvo ziedu priekšrocība – tie galvenokārt būs lētāki nekā ziedi ko darinājis mākslinieks vai konditors. To bezgala lielā dažādība, smalkums un cena.

Taču dzīvo ziedu izmantošanai kūku dekorēšanā ir arī ļoti nozīmīgi trūkumi – ziedu uzglabāšanā izmantotie dzīvībai bīstamie pesticīdi var radīt nopietnus veselības traucējumus. Lai gan visi konditori un svētku rīkotāji apzinās šo faktu, taču tas pārsvarā tiek klaji ignorēts. Kūkas tiek dekorētas ar rozēm, kas burtiski piesūcinātas ar pesticīdiem. Bieži vien konditors publiski aizbildinās, ka tiek izmantoti ziedi no pašu mazdārziņiem. Bet spriedīsim loģiski – vai tiešām spējam rozes ziedēšanu savā dārzā vienmēr saplānot ar kūkas dekorēšanas datumu. Par vairākām kāzu kūkām sezonā nemaz nerunājot.

Drošākais veids kā šādus ziedus stiprināt kūkā ir pilnībā izolēt to saskari ar kūkas ēdamo daļu.

Kā to izdarīt?

Visiem ziediem ar garajiem kātiem, pēc iespējas nogriežam kāta garumu. Kātā iestiprina floristikas drāti, kuru nofiksē ar floristikas teiplentu. Arī šis vēl nebūs drošs risinājums. Šo izveidoto kātu tālāk jāievieto “barjerā” . Ieteicamākais barjeras veids būs kokteiļa salmiņš, kurš būs pietiekami smalks, lai mehāniski nebojātu kūkas virsmu. Šādā salmiņā varam ievietot pat vairākus izveidotos ziedu kātus, tas ļaus samazināt caurumu daudzumu kūkas virsmā. Zieda galvas apakšējo daļu vēlams noklāt ar barjeru veidojošiem materiāliem. Tie var būt gan ēdami – šokolāde, pārtikas laka, kakao sviests, vafeļu papīrs. Un tie var būt arī neēdami, bet droši saskarē ar pārtiku. Rozēm ieteicams noņemt zaļās lapas un tās aizstāt ar cietiem dekoratīviem, nekaitīgiem zaļumiem. Dažādās teritorijās tie būs atšķirīgi, piemēram dažādu augļkoku zari.

Interesants veids ir apvienot dzīvo ziedu dekoru ar cukura un vafeļu ziediem. Tā piemēram – visas zaļās lapas varam izgatavot no cukura mastikas. Tas arī lieliski palīdzēs izolēt dabīgos ziedus no saskares ar kūkas virsmu.

 

CUKURA ZIEDI

Cukura ziedi patiešām tiek veidoti no galvenokārt cukura un dažām saistvielām. Tos darina mākslinieks ar rokām un šis ziedu veids kūkas dekoros ir sastopams jau ārkārtīgi sen. Laik gaitā metodes ir pilnveidotas un šobrīd iespējams izveidot tādas ziedu kompozīcijas kuras fotogrāfijās nav pat iespējams atšķirt no dzīvajiem ziediem. Lai iemācītos šo mākslu nepieciešama pacietība un iemaņu trenēšana. Šo ziedu izgatavošanā tiek izmantotas dažādas formas, kas piešķirt ziediem smalkos dzīslojumus un maksimāli pietuvina zieda izskatu dzīvo ziedu alternatīvai. Lai šie ziedi izskatītos glīti, to ziedlapām ir jābūt maksimāli smalkām un vieglām, darbam jābūt akurātam un profesionālam.

Šie ziedi var vai nu sabojāt kūkas izskatu , vai nu to izcelt kā greznu mākslas darbu.Visbiežāk šo ziedu dekoru izvēlas kāzām un lielām svinībām. Ja konditors prot izgatavot šādus ziedus, tad viņa darba ieguldījums jau vērtējams un pielīdzināms mākslai. Tā ir papildus iespēja par savu darbu sagaidīt augstāku atalgojumu.

Cukura ziedu priekšrocība – praktiski šiem ziediem nav krāsu un daudzveidības ierobežojums.  Jebkuru ziedu veidu iespējams izveidot jebkurā krāsā. Lielisks veids kā veidot ziedu mono krāsās, piemēram tikai balti ziedi un lapojums, melni vai sarkani utml.

Materiālu no kā izgatavo ziedus sauc par cukura mastiku ( angļu valodā – sugar paste, floral paste, gum paste), to iespējams izgatavot pašu spēkiem mājas apstākļos. Pēdējos gados populāra ir arī elastīgā cukura mastika. No šādas cukura mastikas izgatavoti ziedi saglabā elastību un ir mazāk trausli, lai gan manipulēt ar šo materiālu ir salīdzinoši grūtāk nekā ar klasisko cukura mastiku.

Šo ziedu izgatavošanai neiesaku izmantot cukura mastiku , kura paredzēta kūku dekoram un pārklājumam, jo tai ir atšķirīga receptūra īpaši paredzēta kūku pārklājumam. Visus cukura mastikas veidus vari atrast manās receptēs!

Galvenie cukura ziedu trūkumi – to kompozīcija ir trausla un smagnēja. Meistaram jāiemācās šos ziedus izveidot maksimāli vieglus, salikt tos kompozīcijās, kas nebojā kūkas virsmu. Šos ziedus nevar uzglabāt ledusskapī , tikai ledusskapjos ar mitruma regulāciju. Saskaroties ar mitrumu un ūdeni cukura ziedi var izkusts. Savukārt, ja tie tiek uzglabāti pareizi tie var saglabāties daudzus gadus un kalpot kā skaistas atmiņas no svinīgā pasākuma.

Šo ziedu ievietošana kūkā jāveic līdzīgi dzīvajiem ziediem – kāti jāizolē no saskares ar kūkas ēdamo daļu. Šo izgatavošanā bieži tiek izmantoti papildus neēdami materiāli – ziedu kātiem, centriņiem. Bet galvenais nosacījums tiem jābūt izolētiem un nosegtiem ar to pašu cukura mastiku un kātiņiem ievietotiem izolējošā barjerā. Šos ziedus uz kūkas izvieto pirms kūkas pasniegšanas.

Konditors klientam var piedāvāt šos ziedus saglabāt, ierosināt pēc noņemšanas no kūkas tos ievietot dāvanu kastē vai savīt kompozīcijā uzglabāšanai. Parasti šīs detaļas var izrunāt vai nu ar pasākuma organizētāju vai restorāna personālu, kurš servēs kūku.

Šo ziedu dekoru izgatavošanu Tu vari iemācīties pie manis. Es iesaku sākt ar pašu pamatu apguvi. Esmu sagatavojusi mācību materiālu ar aprakstiem un video, kuriem sekojot Tu varēsi apgūt visas nianses un iemācīties veidot greznus kūku dekorus. 

 

 

VAFEĻU PAPĪRA ZIEDI

Šis ziedu veids ir zināms mazāk, bet pēdējos gados sāk iegūt lielu popularitāti. Šie ziedi tiek izgatavoti no ēdama vafeļu papīra, dažas no izgatavošanas tehnikām ir līdzīgas cukura ziedu izgatavošanas procesiem. To nostiprināšana kūkā ir jāveic identiski citiem ziediem, bet tie tāpat kā cukura ziedi var būt saskarē ar kūkas ēdamo daļu.

Šo ziedu galvenā priekšrocība – gaisīgums un ziedu vieglums! Tie ir nesalīdzināmi vieglāki par cukura un dzīvajiem ziediem. Ir iespējams veidot tiešām greznas un ļoti apjomīgas ziedu kompozīcijas pat uz neliela izmēra kūkām. To krāsu iespējams ir nebeidzamas tieši tāpat kā cukura ziediem. Iespējams veidot gan īsto ziedu atdarinājumus, gan abstraktus ziedus.

Šo ziedu, tāpat kā cukura ziedu prasmes ļauj konditoram savu darbu vērtēt augstāk, pielīdzināt to mākslas darbam un iegūt papildus atalgojumu par savu darbu.

 

ŠOKOLĀDES ZIEDI

Šokolāde ir ir vēl viens lielisks ēdams materiāls no kā iespējams veidot reāliem ziediem līdzīgus ziedu dekorus.  Izmanto gan tīru šokolādi, vairāk veidojot stilizētus , abstraktus ziedus un plastisko šokolādi, ar kuru iespējams iegūt dzīviem ziediem līdzīgākus darinājumus. Šo ziedu veidošanas process ir līdzīgs cukura ziedu veidošanai. Taču tie ir nedaudz masīvāki vizuāli un ar šo materiālu ir veidot grūtāk nekā ar cukura mastiku. Šo ziedu izgatavošanā parasti neizmanto papildus stiprinājumus – kātus un centriņus un šie ziedi tiek gandrīz vienmēr 100% izgatavoti tikai no ēdama materiāla. Šo ziedu izvēli ieteicams izmantot bērnu kūkām un dekorējot tos novieto tieši saskarē ar kūkas virsmu. Arī no šī materiāla iespējams ziedus izgatavot ļoti greznus un detalizētus, ja meistaram ir īpašas iemaņas un zināšanas šādu ziedu veidošanā.

 

CITI MAZĀK POPULĀRI MATERIĀLI

Ziedus iespējams veidot arī no cukura – karameles, izomalta, rīsu papīra un krēma. Lai gan pēdējie nemaz nav tik nepopulāri. Krēma ziediem, manuprāt būtu jāvelta atsevišķa sadaļa, šo šajā ziedu dekoru segmentā ir neskaitāmas recepšu variācijas un izgatavošanas tehnikas.

Atgriežoties pie karameles ziediem, izomalta un rīsu papīra – no šiem materiāliem visbiežāk izgatavo abstraktas ziedu kompozīcijas. Vizuālais rezultāts ļoti cieši saistīts ar mākslinieka iztēli, materiālu manipulācijas spējām. Parasti, šo ziedu izgatavošanā neizmanto papildus neēdamas detaļas un tie tiek novietoti tieši uz kūkas, bez izolācijas barjerām.

 

DAŽĀDU MATERIĀLU ZIEDI VIENĀ KOMPOZĪCIJĀ

Šī ir jauna tendence – apvienot ziedus no dažādiem materiāliem un tai ir daudz priekšrocības.

Apvienojot dzīvos ziedus ar cukura un vafeļu ziediem, iespējams panākt unikālas kompozīcijas. Piemēram zaļās lapas, nelieli dekor ziediņi – dzīvie ziedi, akcenta ziedi no cukura vai un vafeļu papīra. Šādā veidā iespējams izmantot visu šo ziedu priekšrocības un izvairīties no trūkumiem un negatīvajiem faktoriem.

 

KĀDAS KŪKAS DEKORĒT AR ZIEDU KOMPOZĪCIJĀM

Ar ziediem var dekorēt praktiski jebkuru pareizi sagatavotu kūkas virsmu. Kūkas var būt mazas, lielas, kārtainās un musa kūkas. Taču jāievēro kūkas virsmas sagatavošanas nosacījumi. Visvieglāk un estētiskāk būs dekorēt ar cukura mastiku pārklātas kārtainās biskvīta kūkas. Cukura mastikas izolējošā kārta atvieglos ziedu izvietojumu, nesasmērēs ziedu lapu malas.

Bet arī ar krēmu pārklātas kūkas var dekorēt ar dažādām ziedu kompozīcijām, pie nosacījuma, ka kūkas apdarē tiek izmantots stabils pārklājuma krēms. Krēmam pirms ziedu izvietošanas jābūt “sausam”, virsmai tādai, lai pieskaroties krēms neliptu pie pirkstiem . protams pēc stundas kūkai atrodoties siltā vietā krēms vairs nebūs ciets, bet tas nedrīkst kust un tecēt tam vēl joprojām jātur forma. Protams visu ziedu malas noņemot šos ziedus no kūkas būs iespējams nosmērējušās ar krēmu tajās vietās, kur ziedi būs tiešā saskarē ar kūkas virsmu.

Ziedu novietošana uz mussa kūkām – arī uz šī tipa kūkām varam novietot gan dzīvos, gan cukura , vafeļu papīra un šokolādes ziedus. Parasti šo kūku izmērs ir neliels un dekorējamā virsma arī neliela. Atbilstoši jāizvēlas ziedu veidi un kompozīcijas. Nepieciešamības gadījumā zem ziediem var izveidot izolējošo virsmu, piemēram no  šokolādes, taču tas prasa papildus darbu un iemaņas darbā ar šokolādi. Vafeļu ziedi ir lieliski piemēroti šādu kūku dekorēšanai. Lai gan vafeļu papīrs pirms apstrādes ir ļoti jūtīgs pret mitrumu, tad saveidots tas vairs nav tik kaprīzs. Veidojot mainās tā struktūra un tā kļūs daudz reiz izturīgāka pret mitrumu salīdzinot ar cukura ziediem. Ar šādiem ziediem dekorētu kūku, kas ir svarīgs nosacījums mussa kūku uzglabāšanai, var turēt ledusskapī bez uztraukuma, ka šie ziedi izkusīs. Lai ziedi nekustu saskaroties ar mussa kūkas glazūru, ziedu apakšu apstrādā ar pārtikas laku vairākās kārtās. Šis pārklājums ļaus ziedus novietot tieši uz kūkas, bez uztraukuma par ziedu bojāšanos. Vafeļu papīra ziedi, manuprāt ir lielisks materiāls, jo īpaši to viegluma dēļ tieši šādu kūku dekorēšanai. Būtu jāizvairās mussa kūkas dekorēt ar ziedu bāzēs un salonos pirktajiem ziediem, jo to īpašību un gaisīgās kūkas struktūras dēļ būs apgrūtinoši ziedus ievietot kūkā tā, lai izolētu to saskari ar kūkas ēdamo virsmu.

 

Savu kūku dekoros es gandrīz vienmēr izmantoju tikai vafeļu un cukura ziedu kompozīcijas, dažkārt akcentiem izmantojot mūsu dārzā augošos olīvkoku, citronu un apelsīnu zarus vai apelsīnu koku ziedēšanas laikā smalkos ziediņus. Iepriekš dzīvojot Latvijā tie bija upeņu, jāņogu krūmu lapojumi, īpašs piparmētras veids, mežā lasīti brūkleņu un melleņu zariņi, mammas audzētās dārza rozes.

Bet iesaku visiem konditoriem, kam patiesi aizraujošs šķiet tieši kūkas dekorēšanas process apgūt cukura un vafeļu ziedu veidošanas iemaņas. Šādi dekorētām kūkām tiek piešķirta cita vērtība, šāds darbs ir augstāk novērtēts un atalgots. Papildus iegūstot aizraujošu hobiju un relaksējošu nodarbi. Vismaz man tā ir bijusi ilgus gadus nezūdoša nodarbošanās, kas palīdz mazināt dienā uzkrāto spriedzi, sniedz  mierinājumu un prieku acīm! Praktizējot un trenējot iemaņas šo izgatavošana sniedz baudu un ar laiku kļūst par vieglāko un pat ātrāk izpildāmo kūkas dekora veidu.

Tu vari apgūt šo ziedu izgatavošanu manās online nodarbībās, vai sekot līdzi dzīvo meistarklašu grafikam!